Genetyka - artykuły

Kolejne źródło komórek macierzystych, tym razem odkryto je w moczu

Kolejne badania nad macierzystymi
Dział: genetyka

Badacze z Karoliny Północnej w Wake Forest Baptist Medical Center zidentyfikowali w moczu komórki macierzyste. Zaś chińscy badacze twierdzą, że wyhodowali zawiązki zębów ze znajdujących się w moczu komórek macierzystych, donosi „Cell Regeneration Journal”.

"Komórki te mogą być wyodrębnione przy użyciu prostych, tanich i nieinwazyjnych metod niewymagających zabiegu chirurgicznego." - twierdzi doktor Yuanyuan Zhang, członek zespołu badawczego.

Naukowcom udało się doprowadzić do rozwinięcia się komórek macierzystych w komórki występujące w pęcherzu, takie jak komórki mięśni gładkich i komórki nabłonka. Ale komórki macierzyste uzyskane z moczu mogą również posłużyć do formowania kości, chrząstek, mięśni szkieletowych, komórek tłuszczu, komórek nerwowych i komórek śródbłonka. Umożliwia to ich przyszłe zastosowanie w różnych rodzajach leczenia.

Użycie w leczeniu chorego jego własnych komórek macierzystych  daje dużą przewagę nad stosowaniem obcych komórek, gdyż nie wywołuje ono odpowiedzi immunologicznej organizmu lub odrzucenia komórek. Dotychczas uzyskanie takich komórek z organizmu było bardzo trudne.

Badania ujawniły dodatkowo, że w przeciwieństwie do komórek iPS (z ang. induced pluripotent stem cells) i komórek embrionalnych, komórki macierzyste uzyskane z moczu po wszczepieniu do ciała nie wywołują nowotworów, co może wskazywać, że ich użycie będzie bezpieczne dla pacjentów.

Badacze podejrzewają, że komórki macierzyste w moczu pochodzić mogą z górnych partii układu moczowego. W komórkach uzyskanych z moczu kobiet, które przeszły zabiegi przeszczepu nerek, pochodzących od męskich dawców, stwierdzono obecność chromosomu Y, co sugeruje, że głównym źródłem odkrytych komórek mogą być nerki.

O wykorzystaniu znajdujących się w moczu komórek i przekształceniu ich w tzw.  indukowane komórki pluripotencjalne, informuje inne czasopismo naukowe  „Cell Regeneration Journal”, za sprawa naukowców z Chińskiej Akademii Nauk. Komórki pluripotencjalne mają tę zaletę, że można je przekształcić w niemal dowolną wyspecjalizowaną komórkę.

W eksperymencie chińskich badaczy pluripotencjalne komórki przekształcono w komórki, z których powstaje szkliwo, zębina, cement i miazga. Wszczepiono je do jamy ustnej myszy i po trzech tygodniach wyrosła z nich struktura przypominająca budową zęby. Wykazywała ona jednak mniejszą twardość niż naturalne uzębienie.

Prof. Chris Mason z University College London skomentował to doniesienie podkreślając, że wykorzystanie do hodowli zębów komórek pozyskanych z moczu nie jest najlepszym pomysłem. Jest tam mało komórek i trudno je przekształcić w komórki macierzyste. Na dodatek mogą one zostać zakażone bakteriami.


data ostatniej modyfikacji: 2013-08-30 23:34:58